Conference track meet results

trackThe Iowa Mennonite girls track and field team scored 47 points at the Southeast Iowa Super Conference north division meet in Wapello Thursday to place seventh in the ten team field.  Calli Shaw placed third in the 3000 meter run with a time of 13:31.11 eclipsing her old personal record by thirty-six seconds.  Emma Beachy placed third in the discus with a throw of 89 feet six inches.  Suzanna Yoder was fourth in the 100 meter dash with a personal best time of 13.62 (hand-timed).  Rubye Ney placed fourth in the 400 meter hurdles in 1:11.90.  This is her best time in her third attempt at the event.  Suzanna Yoder was sixth in 1:15.92 in her first attempt at the event.  She also placed fifth in the long jump with a new personal record jump of 15 feet 2 inches.  Avery Blauvelt was fifth in the 3000 meter run.  Rubye Ney was fifth in the 100 meter hurdles.  Alyssa Gonzales was fifth in the 1500 in 5:59.34 taking sixteen seconds off her previous best time.  Avery Blauvelt took eleven seconds off her best 1500 meter time placing seventh in 6:02.81.  Rachel Miller was seventh in the long jump and Calli Shaw was seventh in the 400 meter dash.  The sprint medley relay team of Miller, Taylor Guyer, Mackenzie Gutierrez and Shaw placed sixth in 2:06.27.  The 4 x 200 meter relay team of Gutierrez, Grace Belin, Guyer and Shaw ran a season best time of 2:03.98.

“The conditions were the best we have had this year and some of the performances reflected that.  Times in the distance events made some big advances.  We also tried a few new things.  It was a great evening of track and field,” Coach Marty Gingerich commented.

Girls’Results     Girls Team Scores 
Name EventTimePlacePoints Pekin180
  3000m    Mediapolis98.5
CalliShaw 13:31.13 pr6 Columbus91.5
AveryBlauvelt 14:02.854 Louisa Muscatine85
  100m    Highland62.5
SuzannaYoder 13.624 pr5 Lone Tree59
Grace Belin 15.0811  IMS47
  400m    Waco40
CalliShaw 01:07.772 Winfield Mt Union32
  4×200    Wapello?
MackenzieGutierrez       
Grace Belin       
TaylorGuyer       
CalliShaw 02:04.09 sb    
  100m H      
RubyeNey 17.4354   
RachelMiller 18.6211    
  400m H       
RubyeNey 01:11.94 pr5   
SuzannaYoder 01:15.963   
  SMR      
RachelMiller       
TaylorGuyer       
MackenzieGutierrez       
CalliShaw 02:06.363   
  1500m      
Alyssa Gonzales 05:59.35 pr4   
AveryBlauvelt 06:02.87 pr2   
  4×400      
RubyeNey       
MackenzieGutierrez       
RachelMiller       
Alyssa Gonzales DQ     
  Long Jump      
SuzannaYoder 15-025 pr4   
RachelMiller 14-00.572   
  Shot Put      
EmmaBeachy 21-0617    
  Discus      
EmmaBeachy 89-0636   

The boys track and field team pulled off an amazing feat in the running events at the SEISC north division meet in Wapello May 5.  Every running performance by the team is a new personal or team best!  Four events are first attempts at the event.  Five performances by the team lowered existing personal records.  Placing fifth were Levi Geyer in the 1600 in 4:58.89, Drake Brezina in the 400 in 53.41 and the 4 x 400 meter relay team of Jim Wang, Noah Brun, Geyer and Brezina.  Brezina placed sixth in the long jump.  Each event the team ran brought a new surprise!

BoysResults     Boys Team Scores 
Name EventTimePlacePoints Pekin167.5
  3200    Mediapolis126
Finny Lackender13:23.411  Winfield Mt Union84.5
  100m    Columbus64.5
JimWang 12.3710 pr  Wapello57.5
NoahBruns 12.6713 pr  Highland55
  400m    Waco45
Drake Brezina 53.415 pr4 Lone Tree43
MicahMiller 01:07.715  Louisa Muscatine37
  1600m    IMS15
LeviGeyer 04:58.954   
  200m      
DrakeBrezina 24.2710 pr    
NoahBruns 25.5814 pr    
  4×400      
JimWang       
NoahBruns       
LeviGeyer       
DrakeBrezina 03:54.054   
  Long Jump      
DrakeBrezina 18-06.5063