Beachy, Ney and Brezina qualify for the state track meet

Emma Beachy
Emma Beachy

The Iowa Mennonite girls track and field team placed seventh in the 12 team field in the 1A state qualifier meet hosted by WACO May 12.  Emma Beachy won the discus which automatically qualifies her to compete at the state meet next week in Des Moines.  She won the event with a toss of 89 feet 11 inches, nearly four feet ahead of her next competitor.  Rubye Ney qualified for the state track meet in the 400 meter hurdles based on her time of 1:11.12 last night at the state qualifier meet. This is a new personal best.  Calli Shaw placed third in the 400 meter run with a time of 1:07.62.    Suzanna Yoder placed fourth in 1:14.48 which is also her best time in the event.  Avery Blauvelt placed fourth in the 3000 meter run with a personal best time of 13:53.67.  Rachel Miller placed fourth in the long jump leaping 14 feet 10.25 inches in her first jump of the night.  This is her best jump ever.  Yoder was fifth with a jump of 14 feet 3.75 inches.  Rubye Ney placed fourth in the 100 meter hurdles in 17.73.  The relay team of Shaw, Ney, Miller and Yoder placed fourth in a season best time of 4:32.73.  Taylor Guyer, Jenna Boller, Mackenzie Gutierrez and Grace Belin teamed up to place sixth in the sprint medley relay in 2:12.62, tenth in the 4 x 200 meter relay in 2:08.21 and eleventh in the 4 x 100 meter  relay in 1:00.75.  Alyssa Gonzales and Avery Blauvelt placed sixth and seventh respectively in the 1500 meter run with times of 6:06.04 and 6:08.06.  We commend seniors Grace Belin and Jenna Boller for their contributions to the track and field team the last several years.

Congratulations to Emma Beachy and Rubye Ney on qualifying for the State Meet next week.  Emma will compete Friday at 2:00 pm and Rubye will compete Friday at 5:20 pm in the Drake stadium in Des Moines.

Girls’Results     Girls Team Scores 
Name EventTimePlacePoints Danville110
  3000m    New London98
AveryBlauvelt 13:53.674 pr5 Sigourney81
  100m    Highland77
SuzannaYoder 14.2572 Waco74
GraceBelin 15.3212  Lone Tree74
  400m    IMS63
CalliShaw 01:07.6236 Winfield Mt. Union42
  4×200    English Valleys34
TaylorGuyer     Tri-County24
JennaBoller     Cardinal12
MackenzieGutierrez     Keota3
Grace Belin 02:08.2110    
  100m H      
RubyeNey 17.7345   
RachelMiller 18.777    
  400m H       
RubyeNey 01:11.123 pr6   
SuzannaYoder 01:14.584 pr5   
  SMR      
TaylorGuyer       
JennaBoller       
GraceBelin       
MackenzieGutierrez 02:12.6263   
  1500m      
AlyssaGonzales 06:06.0463   
AveryBlauvelt 06:08.0672   
  4×100      
TaylorGuyer       
JennaBoller       
MackenzieGutierrez       
Grace Belin 01:00.7511    
  4×400      
CalliShaw       
RubyeNey       
RachelMiller       
SuzannaYoder 04:32.734 sb5   
  Long Jump      
RachelMiller 14-10.254 pr5   
SuzannaYoder 14-03.755    
  Shot put      
EmmaBeachy 23.10.5015 pr    
  Discus      
EmmaBeachy 89-11110   

For the boy’s team, junior Drake Brezina won the 400 meter dash in a new personal best time of 52.77 to highlight the team’s performances for the night.  He will be competing in the event at the state meet next Thursday at 7:20 pm in Des Moines.  He also placed seventh in the long jump with a jump of 18 feet 10 inches.  Brezina anchored the 4 x 400 meter relay team to a fourth place finish in a season best time of 3:51.92.  Jim Wang, Noah Bruns and Finny Lackender carried the baton the first three laps of the race.  Levi Geyer placed seventh in the 1600 meter run in 5:07.02 while Lackender was thirteenth in a new personal best time of 5:35.75.  Micah Miller ran the 400 meter run in a new personal best time of 1:05.49.   

You may order Iowa Mennonite state track shirts from the school office for $10.  The shirts will be gray with maroon lettering.  The qualifiers names and events will be on the back of the shirt.  Please place any shirt orders by 9 am Monday.  The shirts will be available at the school by the end of the day Wednesday.

 

 

 

 

Boys Results      Boys Team Results 
Name EventTimePlacePoints Winfield Mt Union139
  100m    Sigourney77
NoahBruns 12.7713  Highland76
JimWang 13.0415  Waco70
  400m    Lone Tree65
Drake Brezina 52.771 pr10 New London60
MicahMiller 01:05.4916 pr  Cardinal56
  1600m    Danville55
LeviGeyer 05:07.0272 Keota35
FinnyLackender 05:35.7513 pr  Tri-County31
  200m    IMS19
NoahBruns 25.7911  English Valleys11
  4×400      
JimWang       
NoahBruns       
FinnyLackender       
Drake Brezina 03:51.924 sb5   
  Long Jump      
DrakeBrezina 18-10.0072