Track teams travel to Waco

Suzanna Yoder
Suzanna Yoder
Grace Belin
Grace Belin

The Iowa Mennonite girls track and field team scored 58 points to place fifth in the nine team field of the B division of the Ekstrand Relays in Wayland Thursday night.  Conditions were a bit cool with light winds.  The sprint medley relay team of Rachel Miller, Mackenzie Gutierrez, Suzanna Yoder and Calli Shaw won their event by over three seconds finishing in 2:03.75, the team’s best time this year.  Suzanna Yoder had her best long jump of the year (14-09) to place second.  Rachel Miller also had her best jump yet this year (14-01.75) to place fifth.  Emma Beachy was second in the discus with a toss of 87-10.  Rubye Ney had a great night in the two open hurdle events.  She placed third in the 400 meter hurdles in 1:13.03, a personal best.  She also placed third in the 100 meter hurdles in 17.64.  Rachel Miller was fifth in the 100 meter hurdles in a personal best time of 18.00.  Avery Blauvelt lowered her personal best time in the 3000 meter run to 14:00.82.  She placed third.  She also ran a season best time of 6:13.72 in the 1500 meter run to place sixth.  Suzanna Yoder tested her strength in the 400 meter run placing fourth in 1:05.47.  Calli Shaw placed fifth with a personal best time of 1:07.83.  Yoder was sixth in the 200 meter dash in 29.10.  The 4 x 100 meter relay team of Miller, Guyer, Gutierrez and Grace Belin placed fifth in 57.63.  Overall it was a great night for the team.  We continue to see improvement as the season is winding down.

Girls’Results     Class B Team Scores (Girls)
Name EventTimePlacePoints Highland 107
  3000m    Lone Tree 92.67
AveryBlauvelt 14:00.83 pr6 New London 92.33
  100m    Danville 79
GraceBelin 16.1815  Iowa Mennonite58
TaylorGuyer 16.3716  Sigourney 50
  400m    WACO 46
SuzannaYoder 01:05.544 Winfield-Mt. Union29
CalliShaw 01:07.85 pr2 HLV 14
  100m H       
RubyeNey 17.6436    
RachelMiller 185 pr2    
  200m       
SuzannaYoder 29.161    
TaylorGuyer 34.91 15     
  400m H        
RubyeNey 01:13.03 pr6    
  SMR       
RachelMiller        
MackenzieGutierrez        
SuzannaYoder        
CalliShaw 02:03.81 sb10    
  1500m       
AveryBlauvelt 06:13.76 sb1    
Alyssa Gonzales 06:24.17     
  4×100       
RachelMiller        
TaylorGuyer        
MackenzieGutierrez        
GraceBelin 57.6352    
  LJ       
SuzannaYoder 14-092 sb8    
RachelMiller 14-01.755 sb2    
  SP       
EmmaBeachy 23-01.5011     
  Discus       
EmmaBeachy 87-1028    

The Iowa Mennonite boys track and field team had two event winners, one second place and one third place at the meet hosted by WACO.  Levi Geyer won the 3200 meter run in a new personal best time of 11:01.96.  Drake Brezina was first in the 400 meter dash in 54.23, his new personal best.  He also placed second in the long jump with only one measured jump (19-01.50).  Brezina was third in the 200 meter dash in 25.02.  Noah Bruns was one second behind in 26.02.  Bruns placed seventh in the 100 meter dash in 13.04.  Micah Miller ran his best time in the 100 meter dash.  Jim Wang successfully attempted the 400 meter dash finishing in 1:01.12.  He also anchored the 4 x 100 meter relay team to a season best time of 50.34.  Brezina, Bruns and Miller ran the first three legs of that relay.  The track and field teams compete next at the north division meet of the Southeast Iowa Super Conference meet hosted in Wapello May 5.  

BoysResults     Class B Team Scores (Boys)
Name EventTimePlacePoints HLV119
  3200    New London80
LeviGeyer 11:01.961 pr10 Danville76
  100m    Highland73
Noah Bruns 13.047  Winfield Mt Union59
MicahMiller 14.7614 pr  Lone Tree54
  400m    Waco53
DrakeBrezina 54.231 pr 10 IMS34
JimWang 01:01.1212    
  200m      
DrakeBrezina 25.0236   
Noah Bruns 26.028    
  4×100      
DrakeBrezina       
Noah Bruns       
MicahMiller       
JimWang 50.347 sb    
  Long Jump      
DrakeBrezina 19-01.528