Girls Track at Iowa Valley

Anya Slabaugh

 

Kristin Davis

Monday night at Ruth Ahrens Invitational hosted by Iowa Valley Anya Slabaugh again led the Iowa Mennonite girls track and field team with a remarkable performance in the high jump. Slabaugh cleared 4’8” to place second in the event.  Other place winners for IMS at the meet include Kristin Davis placing fourth in the 400 meter dash in 1:11.44 and Camila Segar and Riley Schmieder placing fourth in the 4 x 800 meter relay in 12:32. Schmieder came back and competed in the 800 meter run. She ran 2:51.28 to place fifth. She also raced in the 400 meter hurdles. Riley is the first IMS girl to compete in the 400 meter hurdles in over a decade. The track team was also represented by Alvard Mamikonyan and Slabaugh in the 100 meter dash, Vesna Zunic in the 400 meter dash, Slabaugh in the 100 meter hurdles and Slabaugh, Davis, Michaela Gingerich and Schmieder in the 4 x 100 meter dash. 

The team competes next in Durant Tuesday April 16.

 

 

 

Camila Segar
Riley Schmieder

Alvard Mamikonyan

Michaela Gingerich & Kristin Davis

Vesna Zunic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Team Scores

North Mahaska                               171

Iowa Valley                                     113

Belle Plaine                                      88

Sigourney                                        68

English Valleys                                49

HLV                                                 46

Meskwaki                                        23

Iowa Mennonite                              18   

 

Girls’

Results

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name

 

Event

Split   1

Split   2

Split   3

Split   4

Split   5

Split   6

Split   7

Split   8

Total

Place

Points

 

 

4×800

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Camila

Segar

3:15

1:26:44

1:48.50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Riley  

Schmieder

2:55

 

 

1:27.06

1:28.20

 

 

 

 

 

 

 

Camila

Segar

3:25

 

 

 

 

1:36.85

1:48.38

 

 

 

 

 

Riley  

Schmieder

2:56

 

 

 

 

 

 

1:24.23

1:32.37

12:32.73

4

4

 

 

100m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anya

Slabaugh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14.61

 

 

Alvard  

Mamikonyan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16.71

 

 

 

 

400m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristin

Davis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:11.44

4

4

Vesna

Zunic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:25.36

 

 

 

 

100m H

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anya

Slabaugh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.84

 

 

 

 

800m

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Riley  

Schmieder

 

1:27.67

1:23.61

 

 

 

 

 

 

2:51.28

5

2

 

 

400m H

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Riley

Schmieder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1:21.38

 

 

 

 

4×100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anya

Slabaugh

 

14.74

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristin

Davis

 

 

15.15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michaela  

Gingerich

 

 

 

18.29

 

 

 

 

 

 

 

 

Riley

Schmieder

 

 

 

 

15.06

 

 

 

 

1:03.24

 

 

 

 

HJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anya

Slabaugh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4-08.00

2

8